Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sídliště Na Dědině

21. 3. 2015

Sídliště Na Dědině

je jedno z pražských sídlišť.
Nachází se v Praze 6-Ruzyni, nedaleko letiště mezi ulicemi Vlastina a Evropská. Hlavní obytnou zónou sídliště je deset dvanáctipatrových bytových panelových domů, které byly postaveny začátkem osmdesátých let. V těchto domech je zhruba 1600 bytů 1. kategorie (3+1 a 2+kk). Sídliště bylo postaveno na místě, kde byla pole a zahrádkářská kolonie. Podel dlážděné silnice Drnovská (byla prý dlážděná kvůli umístění tankového praporu v ruzyňských kasárnách) vedla po pravé straně směrem k původní Dědině úvozová cesta lemovaná třešňovým sadem.
Dále vyrostly v letech 1984 až 1986 na Dědině, severně od sídliště, čtyřpatrové panelové domy v různých variacích (4+1, 3+1, 1+kk) celkem v počtu 47 vchodů a dále rodinné domky, restaurace a školka.
Na Dědině je základní škola Dědina.
V roce 1987 byl dostavěn kulturní dům „Delta“, ve kterém se nacházelo zdravotní středisko, restaurace, vinárna, policie,obchody, pošta, dříve tu býval i kinosál s Klubem Delta. Od roku 2007 prošel kulturní dům základní rekonstrukcí.
V listopadu roku 2006 vyrostlo v blízkosti sídliště nové obchodní centrum Šestka. Je umístěno nedaleko sídliště směrem k letišti Ruzyně.

Z Dědiny je zatím dobrá dostupnost do centra autobusy 218 a 119 ke stanici linky metra A Dejvická, 108 a 225 směrem k Břevnovu a na Bílou Horu a 179 a 225 na Jihozápadní Město. Po otevření prodloužení metra A do Motola se ale vše změní. Velkou neznámou je také plánované zavedení tramvaje do sídliště a stále neujasněné vybudování spojení na letiště rychlodráhou či rekonstruovaným železničním spojením.

https://www.facebook.com/liboc.info